Skuteczne zabezpieczenie magazynu przed kradzieżami to absolutna podstawa. Działać warto na wielu płaszczyznach, tak aby zminimalizować ryzyko włamania. Do wyboru jest mnóstwo nowoczesnych systemów. Jednak wiele osób nie ma pojęcia, jakie rozwiązanie sprawdzi się najlepiej.
Można wyróżnić trzy składowe systemu zabezpieczeń obiektu: ochrona fizyczna, ochrona techniczna, elektronika. Skorzystanie z usług profesjonalnej firmy ochroniarskiej nie wystarczy! Poniżej zamieszczono zbiór przydatnych wskazówek.
1. Monitoring
Trudno wyobrazić sobie efektywną ochronę magazynu bez monitoringu. Dużą rolę odgrywa rozsądne rozmieszczenie urządzeń, gdyż kamery powinny obejmować nie tylko kluczowe obszary wnętrza budynku, ale także otoczenia. Najlepiej, aby były one widoczne, ponieważ działają one odstraszająco. Na jakości sprzętów nie można oszczędzać, gdyż to właśnie od wspomaga m.in. identyfikację sprawców kradzieży lub innego zdarzenia. Należy zwrócić uwagę na m.in. rozdzielczość obrazu rejestrowanego w dzień i w nocy.
Zdecydowana większość kamer do monitoringu posiada tryb nocny, jednak nie zawsze jakość obrazu jest zadowalająca. Warto pamiętać, że najwięcej włamań ma miejsce w nocy. Podczas wyboru sprzętu należy również sprawdzić zasięg. Widoczność jest szczególnie ważna na dużych przestrzeniach. Urządzenia powinny być wytrzymałe i odporne na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych. Istotna jest również niska podatność na usterki mechaniczne. Do przydatnych funkcji można zaliczyć podgląd w czasie rzeczywistym (np. przy użyciu aplikacji mobilnej).
2. Zabezpieczenie magazynu przed kradzieżami: wysoka jakość okien, drzwi, bram
Każdy magazyn jest narażony na włamanie, które może nastąpić w najmniej spodziewanym momencie. Jak można dowiedzieć się z branżowych publikacji, fachowcy podkreślają, że ogromne znaczenie ma klasa stolarki okiennej i drzwiowej. To elementy, które w dużej mierze warunkują poziom bezpieczeństwa obiektu. Solidne okna, drzwi i bramy ograniczają ryzyko wtargnięcia do magazynu nieupoważnionych osób. Im trudniejsze jest to zadanie, tym więcej czasu na reakcję i wezwanie odpowiednich służb.
Zamek to nie wszystko – bramy, drzwi i okna powinny być wyposażone w czujniki, które aktywują alarm. Przydatny jest także system blokady zamków, gdyż stanowi on kolejną barierę dla włamywaczy.
3. Oświetlenie
Jak już wspomniano, kradzieże najczęściej mają miejsce pod osłoną nocy. Słaba widoczność zmniejsza prawdopodobieństwo identyfikacji włamywacza. Właśnie dlatego warto jest zadbać o dobre oświetlenie magazynu. To łatwy sposób na to, aby odstraszyć złodzieja. Szczególnie oświetlone powinny zostać wszelkie wyjścia/wejścia, parkingi, miejsce załadunku/rozładunku. Dużym zainteresowaniem cieszą się lampy z czujnikiem ruchu, dzięki którym możliwe jest uniknięcie niepotrzebnych strat energii.
4. Alarm dźwiękowy – zabezpieczenie magazynu przed kradzieżami
W magazynie nie powinno zabraknąć także syreny o wysokim natężeniu dźwięku. Dzięki licznym czujnikom alarm zostanie uruchomiony w ekspresowym tempie. Pozwala on zdezorientować włamywaczy, którzy na tym etapie często decydują się opuścić obiekt. Nowoczesne systemy bezpieczeństwa zapewniają natychmiastowe powiadomienie. Informacja o zagrożeniu może również zostać przesłana do firmy ochroniarskiej.
5. Podział magazynu na strefy
Kolejnym sposobem na zabezpieczenie magazynu przed kradzieżą jest podział na strefy. Obszary do przechowywania najcenniejszych ładunków powinny być trudno dostępne. Polecanym rozwiązaniem jest również ograniczenie płynności komunikacji poprzez zastosowanie tylko jednego wejścia. Takie rozwiązanie spowalnia włamywaczy, którzy mogą zrezygnować jeszcze przed kradzieżą/zniszczeniem mienia.
6. Firma ochroniarska
Wybór firmy ochroniarskiej nie może być przypadkowy. Profesjonalni ochroniarze powinni często kontrolować teren magazynu, gdyż ich obecność zniechęca złodziei. Trzeba wiedzieć, że włamanie jest zwykle poprzedzone kilkutygodniowym obserwowaniem obiektu.