środa, 2 kwietnia, 2025
Strona głównaAktualnościBezpieczeństwo w logistyce

Bezpieczeństwo w logistyce

Bezpieczeństwo wymaga troski. Jak wynika z najnowszych danych GUS, w I półroczu 2024 roku w branży transportu i gospodarki magazynowej w wyniku wypadków przy pracy poszkodowanych zostało prawie 2,8 tys. osób. To o 169 więcej, niż w analogicznym okresie 2023 roku.

Wzrost ten, choć pozornie niewielki, skłania pracodawców do wdrażania kolejnych działań zapobiegawczych oraz poprawy systemów zarządzania bezpieczeństwem.

Szkolenia z zasad BHP, inwestycje w technologie czy edukacja pracowników – co jest kluczem do ograniczenia ryzyka?

Rampy szczególnie niebezpieczne

Polacy poświęcają średnio 39,3 godziny tygodniowo na pracę. Plasuje to ich w czołówce krajów Unii Europejskiej pod względem najdłużej pracujących narodów.  Niezależnie od tego, czy praca wykonywana jest w biurze, fabryce, magazynie czy na placu budowy, każde miejsce niesie za sobą zagrożenia. Mogą one wpłynąć na zdrowie i życie. Wypadki w pracy wciąż są zaskakująco częste. Tylko w I półroczu 2024 roku zgłoszono aż 30,4 tys. poszkodowanych. Stanowi to wzrost o 7,2% w porównaniu do tego samego okresu w 2023 roku. Branża transportu i gospodarki magazynowej zajmuje pod względem liczby wypadków 5. miejsce. Prawie 2,8 tys. osób było poszkodowany w I półroczu bieżącego roku.

Bezpieczeństwo zależy w pewnym stopniu od miejsca wykonywania pracy. Szczególnie narażeni na wypadki są pracownicy przebywający w magazynach oraz rampach do rozładunku i załadunku towarów. Dodatkowe zagrożenia wiążą się z nieodpowiednio zabezpieczonym ładunkiem. Może on przesuwać się lub spaść, stwarzając niebezpieczeństwo zarówno dla pracowników, jak i sprzętu. W przypadku pracy w magazynach najczęściej dochodzi do wypadków z udziałem wózków widłowych. Do ich przyczyn w przeważającej części należą najechania i uderzenia, przygniecenia wózkiem lub jego osprzętem roboczym oraz potrącenia.

– Odpowiednie przygotowanie i zabezpieczenia są kluczowe. Geis kładzie ogromny nacisk na przestrzeganie zasad bezpieczeństwa, aby unikać zarówno wypadków, jak i tzw. near miss, czyli zdarzeń, które mogłyby do nich doprowadzić. Dbamy o to, aby pojazdy na terenie magazynu poruszały się z maksymalną prędkością 5 km/h, a pracownicy korzystali wyłącznie z wyznaczonych tras, zachowując szczególną ostrożność. Dodatkowo, montaż luster sferycznych i lamp Blue Spot to sprawdzone rozwiązania, które skutecznie ostrzegają przed nadjeżdżającymi wózkami, zwiększając bezpieczeństwo – mówi Renata Łatkowska, kierownik działu BHP, PPoż i ochrony środowiska w Geis PL.

Podejście 5s

Kluczową rolę odgrywają specjaliści ds. BHP, którzy mogą zapewnić bezpieczeństwo w firmach. Ich praca obejmuje szeroki zakres działań. Od identyfikacji zagrożeń, poprzez doradzanie pracodawcom, jak bezpiecznie organizować pracę, aż po kontrolę przestrzegania przepisów. W ten sposób pracownicy uczą się rozpoznawać niebezpieczne sytuacje i wiedzą, jak reagować, gdy coś pójdzie nie tak. Dzięki temu zamiast postrzegać szkolenie jako zło konieczne, zaczynają rozumieć, że jest to ważne narzędzie, które pomaga im chronić siebie i swoich współpracowników.

Przydatne w przestrzeganiu zasad BHP może być podejście 5s. Jest ono jednym z podstawowych elementów efektywnego zarządzania porządkiem w miejscu pracy. Jego nadrzędnym celem jest stworzenie i utrzymanie dobrze zorganizowanego i bezpiecznego stanowiska pracy w 5 krokach. Obejmują one: selekcję, systematykę, sprzątanie, standaryzację oraz samodyscyplinę. Wdrożenie metody niesie szereg korzyści takich jak: zwiększenie bezpieczeństwa, efektywności, ergonomii miejsca pracy, usprawnienie procesów i tempa pracy, poprawę stanu technicznego maszyn czy poprawę komunikacji wewnętrznej. Wprowadzenie tej metody nie generuje dodatkowych kosztów, sprawiając że można ją włączyć do każdej organizacji.

– Pracodawcy muszą stawiać bezpieczeństwo na pierwszym miejscu, inwestując w odpowiednie szkolenia, regularne audyty BHP oraz nowoczesny sprzęt. Kluczowym elementem jest także budowanie świadomości wśród pracowników, aby zdawali sobie sprawę z ryzyka i wiedzieli, jak go unikać. Geis organizuje Safety Week, w czasie którego przypominamy i edukujemy pracowników na temat zasad BHP. Zrozumienie reguł bezpiecznego poruszania się w strefach załadunkowych, prawidłowe użytkowanie wózków widłowych i dbałość o stan techniczny maszyn to fundamenty, które pozwalają na skuteczną prewencję. Zapewnienie jasnych procedur i przestrzeganie ich w codziennej pracy może zredukować liczbę niebezpiecznych incydentów – mówi Renata Łatkowska.

Dbanie o odpowiednie przygotowanie, stosowanie środków ochrony indywidualnej, kontrola prędkości pojazdów oraz korzystanie z wyznaczonych tras dla pieszych znacząco minimalizują ryzyko wypadków. Świadomość i przestrzeganie tych zasad to podstawa, by codzienna praca była nie tylko wydajna, ale i bezpieczna dla wszystkich.

Powiązane artykuły

OBSERWUJ NAS!

Facebook
YouTube
LinkedIn
Instagram
Tiktok

 

CZYTAJ NAJNOWSZY NUMER

Zapisz się do newslettera

This site is protected by hCaptcha and its Privacy Policy and Terms of Service apply.

Zrównoważony rozwój

Opinie

Po godzinach

Zapowiedź