Bezpieczeństwo wymaga troski. Jak wynika z najnowszych danych GUS, w I półroczu 2024 roku w branży transportu i gospodarki magazynowej w wyniku wypadków przy pracy poszkodowanych zostało prawie 2,8 tys. osób. To o 169 więcej, niż w analogicznym okresie 2023 roku.
Wzrost ten, choć pozornie niewielki, skłania pracodawców do wdrażania kolejnych działań zapobiegawczych oraz poprawy systemów zarządzania bezpieczeństwem.
Szkolenia z zasad BHP, inwestycje w technologie czy edukacja pracowników – co jest kluczem do ograniczenia ryzyka?
Rampy szczególnie niebezpieczne
Polacy poświęcają średnio 39,3 godziny tygodniowo na pracę. Plasuje to ich w czołówce krajów Unii Europejskiej pod względem najdłużej pracujących narodów. Niezależnie od tego, czy praca wykonywana jest w biurze, fabryce, magazynie czy na placu budowy, każde miejsce niesie za sobą zagrożenia. Mogą one wpłynąć na zdrowie i życie. Wypadki w pracy wciąż są zaskakująco częste. Tylko w I półroczu 2024 roku zgłoszono aż 30,4 tys. poszkodowanych. Stanowi to wzrost o 7,2% w porównaniu do tego samego okresu w 2023 roku. Branża transportu i gospodarki magazynowej zajmuje pod względem liczby wypadków 5. miejsce. Prawie 2,8 tys. osób było poszkodowany w I półroczu bieżącego roku.
Bezpieczeństwo zależy w pewnym stopniu od miejsca wykonywania pracy. Szczególnie narażeni na wypadki są pracownicy przebywający w magazynach oraz rampach do rozładunku i załadunku towarów. Dodatkowe zagrożenia wiążą się z nieodpowiednio zabezpieczonym ładunkiem. Może on przesuwać się lub spaść, stwarzając niebezpieczeństwo zarówno dla pracowników, jak i sprzętu. W przypadku pracy w magazynach najczęściej dochodzi do wypadków z udziałem wózków widłowych. Do ich przyczyn w przeważającej części należą najechania i uderzenia, przygniecenia wózkiem lub jego osprzętem roboczym oraz potrącenia.
Podejście 5s
Kluczową rolę odgrywają specjaliści ds. BHP, którzy mogą zapewnić bezpieczeństwo w firmach. Ich praca obejmuje szeroki zakres działań. Od identyfikacji zagrożeń, poprzez doradzanie pracodawcom, jak bezpiecznie organizować pracę, aż po kontrolę przestrzegania przepisów. W ten sposób pracownicy uczą się rozpoznawać niebezpieczne sytuacje i wiedzą, jak reagować, gdy coś pójdzie nie tak. Dzięki temu zamiast postrzegać szkolenie jako zło konieczne, zaczynają rozumieć, że jest to ważne narzędzie, które pomaga im chronić siebie i swoich współpracowników.
Przydatne w przestrzeganiu zasad BHP może być podejście 5s. Jest ono jednym z podstawowych elementów efektywnego zarządzania porządkiem w miejscu pracy. Jego nadrzędnym celem jest stworzenie i utrzymanie dobrze zorganizowanego i bezpiecznego stanowiska pracy w 5 krokach. Obejmują one: selekcję, systematykę, sprzątanie, standaryzację oraz samodyscyplinę. Wdrożenie metody niesie szereg korzyści takich jak: zwiększenie bezpieczeństwa, efektywności, ergonomii miejsca pracy, usprawnienie procesów i tempa pracy, poprawę stanu technicznego maszyn czy poprawę komunikacji wewnętrznej. Wprowadzenie tej metody nie generuje dodatkowych kosztów, sprawiając że można ją włączyć do każdej organizacji.
Dbanie o odpowiednie przygotowanie, stosowanie środków ochrony indywidualnej, kontrola prędkości pojazdów oraz korzystanie z wyznaczonych tras dla pieszych znacząco minimalizują ryzyko wypadków. Świadomość i przestrzeganie tych zasad to podstawa, by codzienna praca była nie tylko wydajna, ale i bezpieczna dla wszystkich.