czwartek, 3 kwietnia, 2025
Strona głównaAktualnościRozporządzenie Euro 7 przyjęte

Rozporządzenie Euro 7 przyjęte

12 kwietnia przyjęto rozporządzenie Euro 7. Reguluje ono przepisy o limitach emisji z pojazdów drogowych i o trwałości akumulatorów. Nowy akt prawny dotyczy równocześnie samochodów osobowych, dostawczych i ciężkich. Zobowiązuje on producentów do jeszcze większego obniżenia emisji zanieczyszczeń ze spalin i z hamowania. Nowe rozporządzenie ustanawia również bardziej rygorystyczne wymogi dotyczące okresu eksploatacji.

Rozporządzenie Euro 7 ustanawia przepisy o emisjach spalin z pojazdów drogowych. Mówi też o innych rodzajach emisji wytwarzanych np. podczas ścierania opon i hamowania. Wprowadza również wymogi dotyczące trwałości akumulatorów. Dla samochodów osobowych i dostawczych rozporządzenie utrzymuje obowiązujące limity emisji przewidziane w ramach normy Euro 6. Wprowadza jednak surowsze wymogi dotyczące cząstek stałych. Dla autobusów i samochodów ciężarowych rozporządzenie przewiduje surowsze limity różnych substancji zanieczyszczających. Reguluje także niektóre dotychczas nieuregulowane, takie jak podtlenek azotu (N₂O). Rozporządzenie Euro 7 wprowadza także bardziej rygorystyczne limity emisji cząstek wytwarzanych podczas hamowania (w tym specjalne limity dla samochodów elektrycznych). Zawiera też surowsze wymogi dotyczące okresu eksploatacji wszystkich pojazdów, także pod względem przebiegu.

Stosowanie Euro 7 nie od zaraz

Rada zatwierdziła stanowisko Parlamentu Europejskiego, co oznacza, że akt ustawodawczy został przyjęty. Po tym jak podpiszą go przewodniczący Parlamentu Europejskiego i Rady, będzie on opublikowany w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej i wejdzie w życie 20. dnia po publikacji.

Data, od której rozporządzenie będzie stosowane, zależy od rodzaju pojazdu i wynosi:

  • 30 miesięcy w przypadku nowych typów samochodów osobowych i dostawczych oraz 42 miesiące w przypadku nowych samochodów osobowych i dostawczych
  • 48 miesięcy w przypadku nowych typów autobusów, samochodów ciężarowych i przyczep oraz 60 miesięcy w przypadku nowych autobusów, samochodów ciężarowych i przyczep
  • 30 miesięcy w przypadku nowych układów, komponentów lub oddzielnych zespołów technicznych montowanych w samochodach osobowych i dostawczych oraz 48 miesięcy w przypadku montowanych w autobusach, samochodach ciężarowych i przyczepach.

Po 2035 tylko auta elektryczne? Nie wszystkie

Rozporządzenie Euro 7 Komisja przedstawiła 10 listopada 2022 r. Jest ono częścią kompleksowej strategii Komisji z 2020 r. na rzecz zrównoważonej i inteligentnej mobilności. To także element planu działania z 2021 r. na rzecz eliminacji zanieczyszczeń. Rada ustaliła swoje stanowisko (podejście ogólne) 25 września 2023 r. Rada i Parlament wypracowały wstępne porozumienie polityczne 18 grudnia 2023 r.

19 kwietnia 2023 r. Parlament Europejski i Rada przyjęły rozporządzenie (UE) 2023/851. Zaostrza ono normy emisji CO₂ dla nowych samochodów osobowych i nowych lekkich pojazdów użytkowych. Przewiduje ono 100% redukcji emisji do 2035 r. zarówno dla samochodów osobowych, jak i dla samochodów dostawczych. Podczas gdy przemysł będzie przygotowywał się do tej zmiany – oznaczającej, że od 2035 r. na rynku wewnętrznym nie mogą pojawiać się nowe osobowe i dostawcze samochody spalinowe – pojazdy takie pozostaną dostępne. Inne pojazdy spalinowe (ciężarówki, autobusy i inne pojazdy ciężkie) nadal będą produkowane nawet po tej dacie. Przepisy Euro 7 są niezbędne, aby uregulować emisje z samochodów osobowych i dostawczych do 2035 r. Inne przepisy tego rozporządzenia (np. dotyczące hamulców, opon i trwałości akumulatorów) będą stosowane do nowych, bardziej ekologicznych samochodów osobowych i dostawczych także po 2035 r.

Powiązane artykuły

OBSERWUJ NAS!

Facebook
YouTube
LinkedIn
Instagram
Tiktok

 

CZYTAJ NAJNOWSZY NUMER

Zapisz się do newslettera


Zrównoważony rozwój

Opinie

Po godzinach

Zapowiedź