sobota, 16 listopada, 2024
Strona głównaAktualnościPoradnik iParts.pl. Przyszłość opon zimowych w Polsce. Czy ich miejsce już na...

Poradnik iParts.pl. Przyszłość opon zimowych w Polsce. Czy ich miejsce już na dobre zajmą opony całoroczne?

Na podstawie zwykłych obserwacji każdy z nas może stwierdzić, że zimy w Polsce i w całej Europie stają się coraz łagodniejsze. A skoro tak, to być może już dziś warto sobie zadać pytanie o przyszłość opon zimowych. Czy nadal jest sens ich używać? Jak długo jeszcze ten typ ogumienia będzie stanowił podstawę bezpieczeństwa na zimowych drogach? Jakich zmian w tym względzie możemy lub wręcz powinniśmy się spodziewać?

Przyszłość opon zimowych. Czy czeka nas masowe odchodzenie kierowców od używania tego typu ogumienia?

Wszystkie opony zimowe projektowane są z myślą o dość specyficznych warunkach atmosferycznych. Chodzi tu o warunki dominujące w czasie zimowych miesięcy. Ich konstrukcja, a zwłaszcza specjalna mieszanka gumowa – utrzymująca elastyczność w temperaturach poniżej 7°C – zapewnia kierowcom lepszą przyczepność na śniegu, lodzie czy po prostu w te wyraźnie chłodniejsze dni. Bieżnik opon zimowych jest tak projektowany, aby skutecznie odprowadzać śnieg i pośniegowe błoto, poprawiając kontrolę nad pojazdem w trudnych warunkach. Wszystko ma tu jak największy sens. Problem jednak w tym, że zmieniający się charakter europejskiej zimy stawia pod znakiem zapytania konieczność używania tego typu ogumienia.

Zimy w Polsce i w Europie w oczywisty sposób stają się coraz łagodniejsze. Potwierdzają to dane meteorologiczne przedstawione choćby w raporcie Europejskiej Agencji Środowiska. Z raportu tego wynika, że średnie temperatury zimowe w Europie wzrosły o około 1,5°C w ciągu ostatnich 30 lat. W Polsce, jak wynika z danych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, średnia temperatura w miesiącach zimowych wzrosła o 1-2°C w porównaniu z okresem sprzed 20 lat. Wszystko to sprawia, że w wielu regionach naszego kraju warunki drogowe coraz rzadziej wymagają stosowania opon zimowych. Przynajmniej w teorii.

opon zimowych

Dane pokazują, że zimy w Polsce i Europie są coraz łagodniejsze. Nadal jednak pozostają również mocno nieprzewidywalne. Nagłe spadki temperatur, okresowe opady śniegu czy lód na drogach to wciąż realne zagrożenia. Mogą występować nawet przy ogólnym trendzie wzrostu temperatur. Z tego powodu, choć liczba dni wymagających użycia opon zimowych może się zmniejszać, ich rola w zapewnieniu bezpieczeństwa na drodze w nieprzewidywalnych warunkach cały czas jest co najmniej tak samo istotna. Co najmniej, ponieważ im łagodniejsza wydaje się być zima, tym większe zagrożenie niesie ze sobą nagłe załamanie pogody.

W jakich regionach Polski opony zimowe mogą zostać zastąpione przez opony całoroczne, a gdzie będzie to raczej niemożliwe?

Obecne trendy wynikające chociażby z wyników sprzedaży opon samochodowych na iParts.pl pokazują, że opony całoroczne zyskują na popularności zwłaszcza w dużych miastach i w regionach o zawsze łagodniejszym klimacie. Będąc kompromisem pomiędzy oponami letnimi a zimowymi, oferują one zadowalającą przyczepność w szerokim zakresie temperatur i warunków pogodowych. W regionach, gdzie zimy są łagodne i śnieg pada rzadko, opony całoroczne faktycznie mogą być wystarczające do zapewnienia bezpieczeństwa na drodze przez cały rok. Już dziś wielu kierowców z Zachodniej Europy decyduje się na ten typ ogumienia. W Polsce opony całoroczne zyskują na popularności wszędzie tam, gdzie zimy są lżejsze i gdzie ich skutki (śnieg i oblodzenie) usuwane są na bieżąco, czyli:

  • na północnym zachodzie kraju – województwo pomorskie i zachodniopomorskie;
  • na zachodzie – województwo lubuskie, dolnośląskie i cała Wielkopolska ;
  • we wszystkich największych miastach – Warszawa, Kraków, Poznań, Gdańsk, Wrocław itp.

Opony zimowe cały czas mają się za to doskonale w regionach górskich. Tam warunki zimowe są bardziej surowe, a drogi często pokrywa śnieg i lód. Wówczas opony zimowe (nierzadko wspomagane łańcuchami) wciąż zapewniają niezbędną przyczepność i kontrolę nad pojazdem. Jak wynika z samych tylko rozmów z klientami naszego sklepu internetowego iParts.pl – opony zimowe wciąż są bardzo popularne wśród kierowców często odwiedzających te kraje, w których przepisy wymagają stosowania zimowego ogumienia w określonych miesiącach. Chodzi tu przede wszystkim o:

  • Austrię,
  • Niemcy,
  • Szwajcarię,
  • Norwegię,
  • kraje Skandynawii.

W państwach tych opony całoroczne bez zimowej homologacji mogą nie spełniać wymogów prawnych i nie zapewniać odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa. A nawet jeśli takową homologację będą posiadały, mogą okazać się zwyczajnie niewystarczające podczas gwałtownego ataku zimy. W rezultacie, choć opony całoroczne mogą powoli zastępować opony zimowe w cieplejszych regionach i miastach, w trudniejszych warunkach zimowych i w krajach wymagających ich używania, opony zimowe nadal pozostaną niezastąpione.

Możliwe scenariusze dla opon zimowych. Co może czekać je w ciągu kolejnych lat?

Przyszłość opon zimowych w Polsce i Europie zależy od co najmniej kilku różnych czynników. Takich jak dalsze zmiany średnich temperatur, postęp technologiczny, czy ewolucja przepisów prawa. Istnieje więc kilka możliwych scenariuszy, na jakie być może już dziś warto się przygotować. Co to za scenariusze?

Scenariusz 1: Stopniowy spadek popytu na opony zimowe w regionach z łagodnym klimatem 

W miastach oraz w regionach, gdzie zimy stają się coraz łagodniejsze, standardem będą opony całoroczne.

Scenariusz 2: Utrzymanie lub nawet wzrost znaczenia opon zimowych w regionach górskich i w krajach z surowymi czy mocno zmiennymi zimami 

Warunki drogowe w tych miejscach wciąż będą wymagały stosowania sezonowego, wyspecjalizowanego ogumienia.

Scenariusz 3: Rozwój technologii opon całorocznych, mogących zastępować opony zimowe w tych mniej ekstremalnych warunkach 

Innowacje w dziedzinie mieszanek gumowych oraz konstrukcji bieżnika sprawią, że opony całoroczne będą oferować podobną przyczepność i bezpieczeństwo co opony zimowe. Jednocześnie eliminują potrzebę sezonowej wymiany ogumienia.

Jak będzie? Nie wiadomo. Nie jest jednak wykluczone zrealizowanie się każdego z tych 3 scenariuszy. Najważniejsze to być na to zwyczajnie przygotowanym.

Powiązane artykuły

OBSERWUJ NAS!

Facebook
YouTube
LinkedIn
Instagram
Tiktok

 

CZYTAJ NAJNOWSZY NUMER

Zapisz się do newslettera


Zrównoważony rozwój

Opinie

Po godzinach

Zapowiedź