Volvo For Safety to ogólnopolski program, którego inauguracja odbywa się w Warszawie w weekend 23-25 maja. Jest to interaktywne miasteczko bezpieczeństwa, które odwiedzi w tym roku 9, a w kolejnym 11 głównych miast Polski. W skład miasteczka wchodzi strefa dla dzieci, strefa dla czworonogów, strefa wiedzy oraz 16 symulatorów. Nie zabraknie symulatora dachowania. Wstęp do interaktywnego miasteczka Volvo For Safety jest bezpłatny.
Dlaczego Volvo zajmuje się edukacją? Poza misją tworzenia najbezpieczniejszych samochodów na świecie Volvo przyświeca idea Zero Ofiar Zero Wypadków. A to oznacza również tak bardzo wciąż potrzebną edukację wszystkich użytkowników dróg.
Z badań zrealizowanych na zlecenie Volvo w Polsce wynika, że aż 64% ankietowanych uważa, że Polacy jeżdżą niebezpiecznie. 32% kierowców bagatelizuje jazdę zgodną z ograniczeniami prędkości. Co zatrważające, 10% badanych uważa jazdę bez zapiętych pasów za bezpieczną. 6% respondentów nie dostrzega zagrożeń wynikających z jazdy pod wpływem alkoholu. 70% przewozi swoje czworonożne pupile w sposób zagrażający wszystkim pasażerom.
Cel: zero wypadków
– W Volvo o bezpieczeństwie myślimy znacznie szerzej. Potrafimy robić najbezpieczniejsze samochody na świecie, bo trzeba wiedzieć, że standard bezpieczeństwa Volvo istotnie wykracza poza międzynarodowe certyfikacje. – wyjaśnia Emil Dembiński, dyrektor zarządzający Volvo Car Poland
Emil Dembiński dodaje, że inicjatywa Volvo For Safety to odpowiedź marki na wciąż aktualne wyzwania w ruchu drogowym. Aby z nimi walczyć potrzebne jest podniesienie świadomości dotyczącej istniejących zagrożeń wśród wszystkich jego uczestników. Według danych Komendy Głównej Policji w 2024 roku na polskich drogach doszło do 21 519 wypadków, w których życie straciło aż 1 896 osób. Odnotowano także 390 580 kolizji.
Volvo For Safety z edukacyjną misją
Volvo For Safety to program realizowany przez podmioty działające pod markę Volvo w Polsce. To samochody osobowe, samochody ciężarowe oraz centrum technologiczne. Konwój odwiedzi polskie miasta, zapraszając mieszkańców do świata edukacji poprzez doświadczenie. W specjalnie stworzonej strefie symulatorów będzie można poczuć działanie sił i przeciążeń występujących podczas wypadków. M.in. w symulatorze dachowania, symulatorze zderzeń oraz symulatorze urazów głowy. Odwiedzający sprawdzą także swój czas reakcji i przekonają się, jak codzienne przedmioty drastycznie zmieniają swoją wagę pod wpływem przeciążeń w razie nagłego hamowania. To zobrazuje, jak niebezpieczne mogą stać się luźne przedmioty w trakcie wypadku.
Odwiedzający mogą sprawdzić swoje umiejętności w Laboratorium Kierowcy. Specjalistyczna aparatura odczyta w nim kluczowe cechy psychofizyczne wpływające na bezpieczeństwo za kierownicą, takie jak refleks, koncentracja czy koordynacja ruchowa. W specjalnie przygotowanym, zaciemnionym pomieszczeniu będzie można przekonać się, jak noszenie odblasków wpływa na widoczność po zmroku, a także nagrać tam zabawne filmiki. Przed wejściem do pomieszczenia instruktor wyjaśni, kiedy i dlaczego należy zadbać o swoją widoczność na drodze. Pokaże też, jak i gdzie prawidłowo zakładać elementy odblaskowe.
Na uczestników będzie czekać także samochód Volvo z interaktywnymi kodami QR. Pozwolą one poznać zastosowane w nim nowoczesne technologie bezpieczeństwa. W kabinie ciężarówki, będzie można na własne oczy zobaczyć, czym są martwe pola i jak ograniczona jest widoczność kierowcy.
Coś dla dzieci i nie tylko
W strefie akcesoriów Volvo będzie można nauczyć się, jak zakładać łańcuchy na koła, a także poznać zasady bezpiecznego przewożenia dzieci i zwierząt. Z kolei podczas warsztatów pierwszej pomocy uczestnicy zdobędą praktyczną wiedzę i przećwiczą udzielanie pomocy na specjalnych fantomach.
Z kolei strefę Volvo Kids przygotowano z myślą o rodzinach z dziećmi. Na najmłodszych czekać będzie miniaturowe miasteczko ruchu drogowego. Dzieci będą w nim mogły nauczyć się podstawowych zasad poruszania się po drogach w praktyczny i bezpieczny sposób. Rodzice dowiedzą się, jak prawidłowo dobrać fotelik dziecięcy.
W ciągu najbliższych dwóch lat interaktywne miasteczko odwiedzi największe miasta w Polsce. Już od 23 do 25 maja zapraszamy do Multimedialnego Parku Fontann przy Starym Mieście w Warszawie (Skwer 1 Dywizji Pancernej WP). W piątek od 14:00 do 19:00, a w sobotę i niedzielę od 11:00 do 19:00.
Volvo For Life – dziedzictwo i zobowiązanie
Volvo od ponad sześćdziesięciu lat wyznacza kierunki rozwoju technologii bezpieczeństwa w motoryzacji. W 1959 roku szwedzki inżynier tej marki, Nils Bohlin, opracował i opatentował trzypunktowy pas bezpieczeństwa – taki, jaki znamy dziś. Volvo świadomie zrezygnowało z pobierania opłat licencyjnych za ten patent, by umożliwić jego jak najszersze wykorzystanie. Szacuje się, że ten wynalazek uratował miliony istnień ludzkich. To tylko jeden z wielu wkładów Volvo w rozwój systemów bezpieczeństwa dla kierowców, pasażerów i pieszych.
W kolejnych dekadach Volvo wprowadziło m.in. pierwszy fotelik dziecięcy RWF montowany tyłem do kierunku jazdy (1972). W 2003 pojawił się system monitorowania martwego pola BLIS. 5 lat później – system automatycznego hamowania awaryjnego City Safety (2008). Polska odgrywa dużą rolę w procesie tworzenia tych rozwiązań.
Działający od 2 lat w Krakowie Volvo Tech Hub miał ogromny udział m.in. w procesie tworzenia najnowszych modeli Volvo – ES90 i EX90. Dostarczył przełomowe rozwiązania, które podniosły poprzeczkę w świecie motoryzacji. Opracował m.in. system poduszek powietrznych (SRS) i moduł ratunkowy eCall. Pierwszy z nich to układ bezpieczeństwa w pojazdach, który wspomaga pasy bezpieczeństwa, redukując obrażenia podczas kolizji. Moduł eCall to system automatycznego powiadamiania służb ratunkowych o wypadkach drogowych. Działa w pojazdach na terenie UE, aktywując się automatycznie lub ręcznie (przycisk SOS) i przekazując dane o lokalizacji oraz zdarzeniu.
Liczba patentów Volvo w zakresie bezpieczeństwa jest dziś liczona już w tysiącach!
Lista miast na trasie konwoju w 2025 roku:
- Warszawa 23-25 maja
- Wrocław 13-15 czerwca
- Sopot 4-6 lipca
- Bydgoszcz 11-13 lipca
- Lódź 25-27 lipca
- Toruń 8-10 sierpnia
- Kraków 5-7 września
- Katowice 12-14 września
- Częstochowa 19-21 września