25 kwietnia w Bischweier (Badenia-Wirtembergia) rozpoczęła się budowa nowego międzynarodowego centrum konsolidacyjnego (ICC) Mercedesa. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele Panattoni Germany – dewelopera inwestycji, Mercedes-Benz, a także goście honorowi.
Projekt powstanie na terenie, który już służył docelów przemysłowych. W ciągu najbliższych miesięcy na liczącym ok. 250 000 m kw. terenie dawnej siedziby Kronospan powstanie nowoczesne centrum logistyczne o łącznej powierzchni użytkowej 130 000 m kw. Dla Mercedes-Benz będzie ono pełnić funkcję centralnego punktu konsolidacji. Będzie zaopatrywać międzynarodową sieć produkcyjną, przechowywać komponenty pojazdów, będąc jednocześnie budynkiem ekologicznym.
W tym celu materiały budowlane z budynku znajdującego się wcześniej na tym terenie zostaną poddane recyklingowi i ponownie wykorzystane w nowym budynku. Centrum logistyczne powstanie zgodnie z wymogami certyfikacji Platinum określonymi przez DGNB. Zrównoważony rozwój znajdzie odzwierciedlenie także w odniesieniu do transportu. Na krótkich trasach stopniowo ruszą pojazdy elektryczne. Reaktywowane połączenie kolejowe na terenie zakładu odegra kluczową rolę w dostawach na duże odległości.
„ICC w Bischweier to projekt wyznaczający kierunki dla wszystkich zaangażowanych stron – skorzystają na nim również mieszkańcy i cały region” .
Fred-Markus Bohne, partner zarządzający w Panattoni Germany and Austria
Lokalizacja w Bischweier jest idealna dla nowego ICC ze względu na bliskość fabryki Mercedes-Benz w Rastatt i tłoczni w Kuppenheim, a także dobre połączenia komunikacyjne. Nowe centrum logistyczne zatrudni około 500 pracowników wzmacniając region gospodarczy Murgtal.
Robert Wein, burmistrz gminy Bischweier, podkreślił znaczenie projektu dla regionu. Stwierdził, że ICC jest dobrym przykładem współpracy między mieszkańcami, administracją i biznesem. Zdaniem Roberta Weina inwestycja jest uosobieniem dochodowej przyszłości nie tylko Mercedesa, ale i mieszkańców regionu.
Administrator rządu krajowego Badenii-Wirtembergii, Barbara Bosch, zwróciła uwagę na dialog z mieszkańcami:
„Duże inwestycje zawsze wywołują lokalne pytania, które należy omówić z mieszkańcami. Forum obywatelskie pozwoliło na wyważoną debatę na temat ICC. Jest to korzyść dla wszystkich zaangażowanych!”