Raport Zrównoważonego Rozwoju ukazał się w tym roku pod tytułem „Building foundation for future growth”. Operator logistyczny udowadnia, że konkurowanie na rzecz zrównoważonego rozwoju zawsze jest warte świeczki. Jeśli działania na tym polu są prowadzone konsekwentnie i z zaangażowaniem, dają znakomite efekty.
Gdy otoczenie ekonomiczne i sytuacja geopolityczne są niespokojne, zrównoważony rozwój może zejść na dalszy plan. Jednak nie w Grupie Raben. W 2024 r. firma nie zwolniła tempa i miała ku temu ważne powody. Już w 2025 r. powinny zostać osiągnięte wybrane cele ogłoszone w strategii ESG. Podobnie jak wiele europejskich przedsiębiorstw i cała branża TSL, Raben mierzył się z licznymi wyzwaniami. Mimo to, jako duży i stabilny operator z wieloletnim doświadczeniem, zamknął rok wzrostem przychodów. Dodatkowo przygotowywał się do uruchomienia operacji na szesnastym już rynku. Od kwietnia 2025 r. częścią Grupy Raben jest nowa spółka Raben Sieber w Szwajcarii. Dzięki temu usługi operatora obejmą wszystkie kraje DACH.
– W Raben łączymy wzrost biznesowy z odpowiedzialnością za przyszłość – nie tylko dla naszych klientów, ale dla całego ekosystemu, którego jesteśmy częścią. Dlatego pracując nad osiągnięciem wyników finansowych, nie możemy tracić z oczu innych celów, dotyczących ładu korporacyjnego, naszego oddziaływania na środowisko i społeczeństwo. To wszystko – zgodnie z tytułem najnowszego raportu – buduje fundamenty przyszłego wzrostu, który powinien równie mocno opierać się na skutecznie realizowanej strategii biznesowej, jak i strategii ESG – mówi Ewald Raben, dyrektor zarządzający Grupy Raben.
Raport Zrównoważonego Rozwoju na rok 2024
Rok 2024 przyniósł realizację wszystkich pięciu celów zrównoważonego rozwoju wpisanych do umowy kredytowej SLL (Sustainability-Linked Loan):
- Obniżenie intensywności emisji w budynkach i magazynach – 79,9% (cel: 27,5%)
- Obniżenie intensywności emisji w transporcie – 7,5% (cel: 7,5%)
- Udział pojazdów ciężarowych spełniających normy środowiskowe – 96,6% (cel: 87%)
- Udział kobiet na stanowiskach menedżerskich – 33,75% (cel: 33%)
- Wynik oceny EcoVadis – 71 punktów (cel: 67 pkt)
Punkty uzyskane w rankingu Ecovadis zaowocowały nie tylko srebrnym medalem dla Grupy Raben, ale także miejscem w ścisłej czołówce (2%) najbardziej zaawansowanych firm zajmujących się transportem drogowym. Ponadto Grupa Raben przyjęła bardziej ambitne cele dekarbonizacyjne – zobowiązała się do redukcji emisji w zakresie 1 i 2 o 60,4% do 2032 r. oraz zaangażowania 79% przewoźników w działania na rzecz dekarbonizacji (do 2027 r.).
– Raport zrównoważonego rozwoju to doskonałe narzędzie, by poinformować interesariuszy o naszym zaangażowaniu w obszarach ESG. Ale to też okazja, by po prostu pochwalić się dokonaniami, bo w 2024 roku w wielu dziedzinach poczyniliśmy naprawdę duże postępy. Termin, jaki sami sobie wyznaczyliśmy dla poszczególnych celów, jest już bliski, ale niektóre z nich zrealizowaliśmy już w minionym roku. To dla nas wielki powód do dumy – mówi Ewelina Jabłońska-Gryżenia, Dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju w Grupie Raben.
Ekologia gra pierwsze skrzypce
Najważniejszym osiągnięciem w skali całej Grupy jest ograniczenie emisji gazów cieplarnianych w zakresie 1 i 2 o 35,5% w porównaniu do roku 2020. Podobnie zwiększenie udziału energii elektrycznej pochodzącej ze źródeł odnawialnych do 96,3% (energia elektryczna zabezpieczona umową PPA oraz certyfikatami z gwarancją pochodzenia oraz w mniejszym zakresie energią elektryczną z własnych instalacji).
Do sukcesu na drodze do ograniczenia emisji przyczyniły się również projekty realizowane w ramach zielonej logistyki. W 2024 r. oddano do użytku kolejne już magazyny zaprojektowane w oparciu o niskoemisyjny standard Grupy Raben. To obiekty w Białymstoku, Kaliszu, Łomży i Wiskitkach w Polsce oraz w Regensburgu w Niemczech.
Kluczowym wyzwaniem z punktu widzenia transformacji klimatycznej niezmiennie pozostaje transport drogowy. Operator logistyczny działał również na polu elektromobilności. Systematycznie rozwijał zarówno infrastrukturę, jak i flotę (dotychczasowy, planowany nakład ma wynieść 20 mln EUR). Ponadto Grupa Raben zwiększyła wykorzystanie biopaliwa. Do Niderlandów, Niemiec i Austrii, gdzie już wcześniej można było tankować HVO100, dołączyły Czechy i Polska. Łącznie 12% floty należącej do Grupy Raben zasilane jest tym biopaliwem.
Najważniejszy filar Grupy Raben stanowią ludzie, co znalazło swój wyraz w samym raporcie. Jako przedsiębiorstwo wielonarodowe Raben zatrudnia ponad 12 000 osób w 16 europejskich krajach. Grupa Raben aktywnie wspiera przestrzeganie praw człowieka w całym łańcuchu wartości oraz promowanie godnych warunków pracy. Firma jest jednym z sygnatariuszy inicjatywy Responsible Trucking działającej na rzecz poprawy warunków pracy kierowców. Niezmiennie kluczowym tematem prezentowanym w raporcie są działania na rzecz podnoszenia bezpieczeństwa i higieny pracy.
Troską o zdrowie i bezpieczeństwo, stałym integrowaniem, motywowaniem i podnoszeniem kompetencji swoich pracowników Grupa Raben pokazuje, jak wielką wartością są dla niej ludzie – People with drive.