POLECO to międzynarodowe targi ochrony środowiska. Do tematów poruszanych na tegorocznej edycji należą m.in.: system kaucyjny, surowce strategiczne i dyrektywa opakowaniowa. Podczas konferencji omówione zostaną m.in. transformacja niskoemisyjna, recykling tworzyw sztucznych, a także kwestie dotyczące gospodarki odpadami.
W dniach 15-17 października na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbędą się Międzynarodowe Targi Ochrony Środowiska POLECO. Wydarzenie zgromadzi liderów z branży zrównoważonego rozwoju, gospodarki obiegu zamkniętego (GOZ), gospodarki komunalnej oraz najnowszych rozwiązań technologicznych wspierających ochronę środowiska. Oprócz bogatej wystawy odwiedzający targi będą mieli okazję wziąć udział w szeregu konferencji. Opowiedzą one o kluczowych wyzwaniach i trendach związanych z ochroną środowiska i gospodarką surowcami. Sprawdziliśmy, co jeszcze czeka nas w ramach tegorocznego POLECO.
Co podczas Circular Economy Summit?
Podczas Circular Economy Summit uczestnicy zgłębią zagadnienia związane z niskoemisyjną transformacją. Łączy się ona z bezpieczeństwem energetycznym oraz zielono-niebieską infrastrukturą. Panele dyskusyjne dotyczyć będą m.in. stref niskoemisyjnego transportu, procesu odbetonowania miast oraz roli małej i dużej retencji wodnej. Kluczowe tematy obejmą także Przemysł 4.0, szczególnie w sektorze bateryjnym i motoryzacyjnym. Ponadto omówione zostanie nowe Rozporządzenie WSR dotyczące transgranicznego przemieszczania odpadów oraz regulacje w zakresie surowców krytycznych i strategicznych.
Dodatkowo prelegenci omówią nową dyrektywę opakowaniową, poziomy recyklingu opakowań oraz wyzwania związane z wprowadzeniem systemu kaucyjnego w Polsce. Eksperci odpowiedzą na pytania dotyczące gotowości do wdrożenia tego systemu.
Konferencja „Dobre praktyki w gospodarce odpadami”
Zagadnieniami poruszonymi na niej będą m.in.: wpływ transformacji gospodarki obiegu zamkniętego na wskaźniki ESG. Innymi tematami będą: bezpieczeństwo surowcowe. w tym uwarunkowania odzysku surowców krytycznych w Polsce. W programie znalazły się również sesje dotyczące systemowych rozwiązań kluczowych dla GOZ oraz zagadnienia związane z cyrkularną gospodarką odpadami w branży recyklingu opon.
Porozmawiajmy o ochronie środowiska w praktyce
Podczas tej konferencji omówione zostaną kwestie oceny oddziaływania na środowisko instalacji przetwarzania odpadów, w tym odzysku, recyklingu oraz unieszkodliwiania. Uczestnicy przyjrzą się także problematyce stężeń hormonów i antybiotyków w środowisku, które mogą mieć wielkie znaczenie dla ekosystemów. Kolejnym ważnym tematem będzie wykorzystanie biogazu (biometanu) w sieciach gazowych, chłodnictwie oraz w produkcji szklarniowej.
POLECO: Bezpieczeństwo pożarowe i ochrona środowiska
Podczas tego wydarzenia eksperci omówią, jak zachowywać się w sytuacjach zagrożenia pożarowego oraz w przypadkach emisji tlenku węgla. Zaprezentowane zostaną również rozwiązania służące ochronie środowiska w kontekście bezpieczeństwa.
POLECO i recykling pojazdów w pigułce
Konferencja dotyczyć będzie aktualnym zagadnieniom związanym z rynkiem części z demontażu, z naciskiem na jego rozwój i przyszłość. Wśród tematów znajdą się m.in. kanały dystrybucji. Ważnym punktem będzie także ekonomiczna analiza pojazdów wycofanych z eksploatacji. Wspomnienia doczekają się także wyzwania związane z demontażem pojazdów elektrycznych. Wystąpienia ekspertów zakończą się debatą „Dokąd zmierzamy”. Podczas niej uczestnicy spróbują odpowiedzieć na pytanie o przyszłość rynku demontażu.
„Produkt w obiegu” – innowacje w zgodzie z GOZ
Podczas targów POLECO będzie można poznać produkty laureatów konkursu „Produkt w obiegu”. Do konkursu zgłaszać można było fizyczny produkt lub jego projekt, usługę oraz model biznesowy. Ten musiał wpisywać się w system gospodarczy, który minimalizuje odpady i maksymalizuje efektywność wykorzystania zasobów poprzez utrzymywanie produktów i materiałów w obiegu jak najdłużej. Organizatorem konkursu jest Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Konkurs sfinansowano ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.