środa, 14 maja, 2025
Strona głównaAktualnościGS1 Polska udostępnia bezpłatne narzędzia do raportowania ESG

GS1 Polska udostępnia bezpłatne narzędzia do raportowania ESG

GS1 Polska we współpracy z Findings i Envirly udostępniła dwa nowoczesne narzędzia ESG i do obliczania śladu węglowego. Pomagają one firmom z sektora MŚP rozpocząć lub usprawnić działania w obszarze zrównoważonego rozwoju.

GS1 Polska jest częścią międzynarodowej organizacji GS1, która od 1974 r. rozwija najpowszechniej stosowany system standardów na świecie. W Polsce Uczestnikami Systemu GS1 jest ponad 47 000 firm, z których 90% stanowią małe i średnie przedsiębiorstwa.

Wiele rzeczy do poprawy

Badanie przeprowadzone przez GS1 Polska w 2024 roku ujawniło bardzo niski poziom świadomości wśród Uczestników Systemu GS1 w obszarze ESG. W badaniu wzięło udział 248 firm z sektora MŚP, a wyniki są alarmujące: 62% respondentów nie znało regulacji prawnych (dyrektywa CSRD). 55% nie wiedziało, czym jest ESG. 81% nie mierzyło swojego śladu węglowego. 49% nie znało obowiązków i ryzyk wynikających z dyrektywy.

Zrównoważony rozwój (sustainability/ESG) stanowi jeden z kluczowych filarów strategii GS1. Zarówno na poziomie globalnym, jak i w nowej strategii GS1 Polska na lata 2024–2026. W duchu tej strategii GS1 Polska wspiera firmy w prowadzeniu bardziej odpowiedzialnego i transparentnego biznesu. Wykorzystuje przy tym sprawdzone i globalne standardy GS1. Dlatego, we współpracy z Findings i Envirly, GS1 Polska udostępniła dwa bezpłatne, uzupełniające się narzędzia, które odpowiadają na konkretne potrzeby MŚP w zakresie ESG:

  • platformę do raportowania ESG zgodną z wytycznymi ESRS VSME,
  • platformę do obliczania śladu węglowego w zakresie 1, 2 i 3 – zgodnie z GHG Protocol i ISO 14064-1.

Oba narzędzia dostępne są na stronie: Narzędzia ESG >

Platforma Findings czyli ESG na spokojnie

Platforma Findings to intuicyjne narzędzie online do samooceny dojrzałości ESG. Pozwala ono wygenerować raport ESG dla klientów, partnerów czy banków, zidentyfikować luki i obszary do poprawy i śledzić postępy i zarządzać działaniami. Z platformy mogą korzystać producenci, dystrybutorzy i usługodawcy będący Uczestnikami Systemu GS1. Narzędzie nie wymaga specjalistycznej wiedzy i zostało zaprojektowane z myślą o realiach MŚP.

Platforma Envirly do zarządzania śladem węglowym

Drugie z udostępnionych narzędzi pozwala organizacjom obliczyć ich ślad węglowy bez konieczności posiadania eksperckiej wiedzy. Platforma obejmuje Zakres 1 (emisje bezpośrednie), Zakres 2 (emisje pośrednie związane z energią) oraz Zakres 3 (emisje z całego łańcucha dostaw).

Jakie korzyści?

Oba narzędzia są udostępnione bezpłatnie dla Uczestników Systemu GS1, czyli ponad 47 000 firm w Polsce. Firmy rejestrujące się do końca 2025 roku otrzymają dodatkowo dostęp do wersji premium platformy Findings. Stało się to na preferencyjnych warunkach, obowiązujących w okresie pilotażowym. Z kolei narzędzie Envirly umożliwia firmom zarejestrowanym w GS1 precyzyjne obliczanie i kontrolowanie emisji zgodnie z międzynarodowymi normami.

Oba narzędzia zostały dostosowane do standardów GS1 i umożliwiają pracę z identyfikatorem GLN (Global Location Number). To pozwala na jednoznaczną identyfikację lokalizacji w procesach raportowania.

„Ponad 90% Uczestników Systemu GS1 w Polsce to firmy z sektora MŚP. ESG to dla nas istotny kierunek wsparcia — chcemy pomagać firmom w prowadzeniu bardziej zrównoważonego biznesu z wykorzystaniem standardów GS1. Wydanie pierwszego raportu opartego na dobrowolnych standardach ESRS VSME było dla nas ważnym pierwszym krokiem w 2025 roku. Kolejny to udostępnienie uczestnikom Systemu praktycznych narzędzi: do obliczania śladu węglowego i oceny dojrzałości ESG. Dzięki współpracy z Envirly i Findings oferujemy rozwiązania proste, bezpieczne i dostępne bez potrzeby posiadania specjalistycznej wiedzy.”— komentuje Olena Kobylchenko, menedżer ds. ESG w GS1 Polska.

GS1 Polska wspiera polskie MŚP w przygotowaniu do nadchodzących regulacji i pomaga budować przewagę konkurencyjną poprzez odpowiedzialność i przejrzystość. Korzystając równolegle z narzędzi Findings i Envirly, firmy zyskują pełne wsparcie. Od zrozumienia wyzwań ESG po konkretne działania redukcyjne.

Udostępnienie MŚP praktycznych i bezpłatnych narzędzi do oceny dojrzałości ESG i obliczania śladu węglowego to nie tylko odpowiedź na realne potrzeby rynku. To też wyraźny sygnał, że transformacja w kierunku odpowiedzialnego biznesu nie musi być ani kosztowna, ani skomplikowana. Działania GS1 Polska wypełniają istotną lukę edukacyjną i operacyjną. Do tej pory blokowała ona wielu przedsiębiorców przed podjęciem pierwszych kroków w stronę zrównoważonego rozwoju.

„To świetny przykład tego, jak standaryzacja i technologia mogą wspierać małe i średnie firmy w realizacji ambitnych celów klimatycznych i społecznych. Cieszę się, że możemy czerpać z takich rozwiązań i wspólnie budować wspólnie z ponad 47 000 Uczestników Systemu w Polsce bardziej odporną i transparentną gospodarkę” – komentuje dr Marta Szymborska, członkini zarządu GS1 Polska.

Powiązane artykuły

OBSERWUJ NAS!

Facebook
YouTube
LinkedIn
Instagram
Tiktok

 

CZYTAJ NAJNOWSZY NUMER

Zapisz się do newslettera


Zrównoważony rozwój

Opinie

Po godzinach

Zapowiedź