DSV przejęło Schenkera – proces można uznać za zakończony. Operacja przejęcia od Deutsche Bahn została sfinalizowana 30 kwietnia 2025 r. Wartość transakcji wyniosła około 106,7 miliarda koron duńskich, co daje około 14,3 miliarda euro.
To największe przejęcie w historii DSV. Znacząco wzmacnia ono globalną sieć firmy i jej konkurencyjność we wszystkich trzech segmentach działalności. Połączenie obu firm tworzy nowego lidera w branży transportu i logistyki z rocznymi przychodami na poziomie około 310 miliardów koron duńskich (około 41,6 miliarda euro). Łączne zatrudnienie sięgnie 160 000 pracowników w ponad 90 krajach. Finalizacja transakcji zbiegła się z publikacją wyników finansowych DSV za pierwszy kwartał 2025 roku.
„Dzięki tej akwizycji stajemy się światowym liderem w branży transportowej i logistycznej, w czasie, gdy globalne łańcuchy dostaw są pod baczną obserwacją, a klienci potrzebują niezawodnych i elastycznych rozwiązań. Razem tworzymy unikalną, elastyczną platformę do długofalowego wzrostu finansowego, z korzyścią dla klientów, pracowników, akcjonariuszy i wszystkich interesariuszy” – komentuje Jens H. Lund, prezes DSV.
„Nasze rozmowy w ostatnich miesiącach były bardzo konstruktywne, a podobieństwa między firmami – od modeli biznesowych, przez wartości, po standardy operacyjne – czynią nas naturalnymi partnerami” dodaje Jochen Thewes prezes Schenker.
DSV przejęło Schenkera wzmacniając tym samym globalną sieć. Taki manewr otwiera dostęp do nowych rynków i talentów. Pozwala też tworzyć bardziej kompleksowe i zrównoważone rozwiązania end-to-end dla klientów. Firma planuje wykorzystać tę wzmocnioną pozycję rynkową do dalszego wzrostu, zwiększając ofertę usług i korzyści skali. Pozwoli to osiągać wiodące w branży marże.
Rozpoczyna się teraz proces integracji obu firm. DSV deklaruje, że będzie on prowadzony z najwyższą starannością i szacunkiem dla klientów, pracowników i partnerów, bez zakłóceń w świadczeniu usług.
Od 1 maja 2025 r. Schenker jest konsolidowany w wynikach finansowych DSV. Szacuje się, że do końca 2028 roku możliwe będzie osiągnięcie synergii na poziomie około 9 miliardów DKK rocznie. Ambicją DSV jest również podniesienie rentowności połączonej organizacji do poziomu obecnego w DSV – w każdym z segmentów działalności – do 2028 roku. Bazą odniesienia dla Schenkera jest znormalizowany wynik EBIT za 2024 r. w wysokości około 6 miliardów DKK (800 milionów EUR).