środa, 9 lipca, 2025
Strona głównaAktualnościBarometr EFL: nastroje przedsiębiorców stabilne, ale…

Barometr EFL: nastroje przedsiębiorców stabilne, ale…

Barometr EFL: główny indeks na II kwartał 2025 r. wyniósł 50,6%. To o 0,1% mniej niż kwartał wcześniej. 17% firm planuje wzrost inwestycji, a 16% ich spadek. 14% prognozuje wzrost sprzedaży, a 15% obawia się mniejszych przychodów.

Zmiany w porównaniu do poprzedniego pomiaru są niewielkie, co wskazuje na stabilną sytuację w sektorze MŚP. Eksperci EFL zwracają uwagę, że dopiero w kolejnym pomiarze zobaczymy, czy i jaki wpływ na nastroje polskich firm będzie miała wojna celna wywołana przez rząd Donalda Trumpa.

– Bezpiecznie i stabilnie, tak określiłbym poziom nastrojów, z jakim mamy do czynienia w sektorze MŚP, nie tylko w najnowszym pomiarze, ale już od kilkunastu miesięcy. Taki względny spokój, który najbardziej sprzyja rozwojowi biznesów, może nie potrwać jednak już długo – mówi Radosław Woźniak, prezes zarządu EFL.

Radosław Woźniak mówi, że wojna celna, którą zainaugurował Donald Trump, pośrednio lub bezpośrednio dotknie każdego z nas, w tym także polskie MŚP. Jest bowiem duża grupa firm z tego sektora, dla których eksport stanowi dodatkowy obszar aktywności i przychodów. I choć tylko niewielka ich część wysyła swoje towary za ocean, to jednak taka burzliwa polityka celna mocno wpływa na ogólne nastroje w gospodarce czy wahania walutowe. Niestety w przypadku MŚP mamy do czynienia z większą podatnością na osłabienie i mniejszą zdolnością do aprecjacji. Prezes zarządu EFL obawia się, że w kolejnym pomiarze będą widoczne pierwsze oznaki tego, co obecnie dzieje się w międzynarodowej polityce handlowej.

Barometr EFL: bez zmian od dłuższego czasu

Główny odczyt Barometr EFL na II kwartał 2025 roku wyniósł 50,6%. Jest o 0,1% niższy niż pierwszy tegoroczny pomiar. Porównywalny poziom wskaźnika odnotowujemy od końca 2023 roku. W ciągu tych kilkunastu miesięcy główny odczyt oscyluje w okolicach 50-52%. A to oznacza, że cały czas pozostaje powyżej poziomu OR.

Próg OR to poziom ograniczonego rozwoju firm z sektora MŚP, który w Barometrze EFL wynosi co najmniej 50%. Stanowi algorytm stworzony na podstawie danych zgromadzonych w trakcie badania przedsiębiorców dotyczących 4 sfer: poziomu sprzedaży, planowanych inwestycji w środki trwałe, płynności finansowej i zapotrzebowania na zewnętrzne finansowanie. Przyjmuje wartości od 0 do 100, przy czym zagregowany wynik powyżej 50% oznacza, że występują sprzyjające warunki do rozwoju sektora MŚP. Natomiast wynik niższy oznacza, że warunki te są niekorzystne. Wartość wskaźnika na poziomie 50,6% oznacza, że mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa widzą szanse na rozwój w najbliższych miesiącach.

Drugi tegoroczny pomiar jest również niższy w ujęciu rocznym – w kwietniu 2024 roku wyniósł 52,6%.

Pesymistów na razie nie przybywa

Analizując poszczególne obszary, które składają się na główny indeks Barometru EFL, w pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na nieco większy optymizm inwestycyjny. Grupa przedsiębiorców wskazujących na wzrost inwestycji w porównaniu do minionego kwartału jest większa i wynosi 17%. W I kwartale 2025 roku było to 14%. Co więcej, mniejsze jest grono przedstawicieli firm, które planują mniej inwestować (16%). Kwartał temu inwestycyjnych pesymistów było 22%. Najwięcej respondentów planuje jednak podobny poziom inwestycji (67%).

Również w przypadku sprzedaży grupa optymistów nieco wzrosła w porównaniu do poprzedniego kwartału. Obecnie 14% firm prognozuje większe przychody. Na początku roku taką opinię wystawiło 12,5% zapytanych. 15% firm spodziewa się skurczenia sprzedaży. To również lepszy wynik niż trzy miesiące temu, kiedy 17% zapytanych prognozowało spadek przychodów.

W ślad za nieco lepszymi prognozami sprzedażowymi idą lepsze prognozy dotyczące płynności finansowej. Choć tylko 14% respondentów spodziewa się jej poprawy, to jest to o 2% więcej niż kwartał wcześniej. 15% firm obawia się pogorszenia kondycji finansowej, a 7 na 0 firm nie spodziewa się żadnych zmian w tym obszarze.

Powiązane artykuły

OBSERWUJ NAS!

Facebook
YouTube
LinkedIn
Instagram
Tiktok

 

CZYTAJ NAJNOWSZY NUMER

Zapisz się do newslettera


Zrównoważony rozwój

Opinie

Po godzinach

Zapowiedź