W tym roku Amazon obchodzi 10-lecie działalności w Polsce. Z tej okazji organizuje cykl spotkań pod hasłem „Sztuka Innowacji”.
Pierwsze odbywa się dziś w centrum logistycznym w Gliwicach. Kolejne odbędą się 15 października w Bielanach Wrocławskich i 22 października w Sadach koło Poznania.
Podczas pierwszego spotkania, Sławomir Płonka, dyrektor ds. operacji regionalnych w Europie Środkowo-Wschodniej, przedstawił 10-letnią historię działalności firmy w Polsce, jej społeczno-ekonomiczny wpływ na kraj oraz opowiedział o oddanym niedawno do użytku, 11. centrum logistycznym Amazona w Gorzyczkach. W panelach dyskusyjnych udział wzięła też udział Hanna Ziarkowska zarządzająca robotycznym centrum logistycznym Amazon w Gliwicach.
Natomiast Stefano La Rovere, dyrektor ds. robotyki, mechatroniki i zrównoważonego pakowania w Amazonie przedstawił praktyczne korzyści z wdrożenia technologii opartych na sztucznej inteligencji w planowaniu, sortowaniu oraz optymalizacji procesów logistycznych. Do dyskusji włączyła się Aleksandra Przegalińska, filozofka, doktor nauk humanistycznych i doktor habilitowana nauk społecznych. Ekspertka w dziedzinie sztucznej inteligencji, futurologii oraz technologii cyfrowych omówiła wpływ AI na współczesne przedsiębiorstwa oraz przyszłość świata biznesu. Poruszono także temat wsparcia sektora MŚP w rozwoju cross-border i wpływu Amazona na lokalne społeczności. Była też okazja zwiedzić centrum robotyczne w Gliwicach.
Zaczęło się w Gdańsku
W 2013 roku Amazon kupił gdański startup IVONA Software, z którym opracowała pierwsze rozwiązania typu Ambient Intelligence. W 2014 roku powstało Amazon Development Center Poland, czyli Centrum Rozwoju Technologii Amazon w Gdańsku. Alexa, bazująca na technologii text-to-speech, ma polskie korzenie i jest wciąż rozwijana w Gdańsku przez zespół Amazon Development Center Poland (ADCP). Dzisiaj, za sprawą Alexy, ale też Amazon Polly (narzędzia text-to-speech), z osiągnięć Polaków korzystają miliony osób na całym świecie. Z czasem firma zaczęła uruchamiać w naszym kraju centra logistyczne, a wraz z nimi wdrażać kolejne usługi dla polskich klientów.
Na początku uruchomiono 3 centra logistyczne w Poznaniu (POZ1) i Wrocławiu (WRO1 i WRO2). W ciągu pierwszego roku działalności w Polsce zatrudniono ponad 3800 stałych pracowników i zainwestowano ponad 1,5 miliarda złotych.
Dziś Polska odgrywa znaczącą rolę w rozwoju działalności Amazon, a inwestycje w kraju przynoszą wymierne korzyści. Amazon w Polsce to dziś m.in.:
- Sklep Amazon.pl oferujący ponad 400 milionów produktów w 30 kategoriach,
- 11 centrów logistycznych w całym kraju,
- Amazon Web Services (AWS) uruchomiony w 2015 r.,
- 3 Centra Rozwoju Amazon (ADCP) w Gdańsku, Krakowie i Warszawie. Dedykowane zespoły zarządzające, inżynieryjne i badawcze opracowują tam niektóre z najnowocześniejszych technologii Amazon na całym świecie, w tym Alexa, Ring, Echo, Polly, Text-to-Speech (TTS), Amazon Key, Blink, AWS Database Migration i Kindle.
- Ponad 70 tys. bezpośrednich i pośrednich miejsc pracy, w tym tysiące stanowisk stworzonych przez polskie małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP).
Najnowszy obiekt
12 września br. Amazon oficjalnie uruchomił nowe centrum logistyczne w Gorzyczkach w gminie Gorzyce w powiecie wodzisławskim. Ma ono 211 000 m² powierzchni. To już jedenasty obiekt firmy w kraju i trzeci w woj. Śląskim, obok działających już w Sosnowcu i Gliwicach. W nowym centrum logistycznym Amazon planuje utworzyć ponad 1000 stałych miejsc pracy już w pierwszym roku od uruchomienia.
Obiekt w Gorzyczkach zajmuje się głównie zamówieniami typu „non sortable”, czyli produktami wielkogabarytowymi i niestandardowymi, jak np. meble czy sprzęt ogrodowy. To produkty, których nie można automatycznie sortować na przenośnikach taśmowych. To drugie tego typu centrum w Polsce, pierwsze znajduje się w Bielanach Wrocławskich.
Gorzyczki leżą przy granicy z Czechami i dzięki autostradzie A1 tworzą ważny węzeł komunikacyjny z północno-zachodnią częścią kraju. Lokalizacja nowego centrum logistycznego pozwala na efektywne zarządzanie siecią transportową Amazona. Odległości pomiędzy poszczególnymi obiektami nie przekraczają 2-3 godzin jazdy, co umożliwia szybką i sprawną obsługę zamówień. Do centrum przynależy zintegrowany plac manewrowy oraz parking dla 82 ciężarówek. To czyni go pierwszym budynkiem firmy w Europie o tak dużym potencjale logistycznym.
Obiekt uzyskał certyfikat zrównoważonego rozwoju BREEAM na poziomie „Excellent”, drugiej w kolejności oceny w tym systemie. Dodatkowo centrum logistyczne wyposażono w 14 stacji ładowania samochodów elektrycznych, dostępnych dla pracowników, partnerów biznesowych oraz gości firmy.
Amazon: tysiące robotów
Ponadto na Śląsku Amazon ma centrum logistyczne w Sosnowcu oraz centrum robotyczne w Gliwicach. Centrum w Sosnowcu, otwarte w 2017 roku, było jednym z pierwszych takich obiektów w Polsce. Odegrało ono kluczową rolę w rozwoju operacji firmy na Śląsku. Ma powierzchnię około 135 000 m2 i specjalizuje się w obsłudze mniejszych i średnich przedmiotów, takich jak elektronika, książki, odzież czy produkty codziennego użytku.
Centrum robotyczne otwarto w Gliwicach w 2020 roku. Jego łączna powierzchnia to ponad 210 000 m2. Jest jednym z największych obiektów tego typu w Polsce. Wykorzystuje technologię Amazon Robotics. Pracownicy odpowiedzialni są za realizację zamówień klientów na produkty o małej i średniej wielkości, takie jak książki, rzeczy codziennego użytku czy elektronika. Kilka tysięcy robotów transportowych pomaga pracownikom w składowaniu i kompletowaniu zamówień. Pozwala przyspieszyć wysyłkę do klientów i lepiej wykorzystywać objętość magazynu. Dzięki komunikacji z chmurą Amazona, w centrum logistycznym w Gliwicach po robotycznej posadzce poruszają się bezkolizyjnie roboty transportujące przesyłki do wyznaczonych stacji. W Centrum pracuje ponad 2000 osób, wspieranych przez kilka tysięcy robotów.
W centrum robotycznym w Gliwicach roboty wspomagają pracę ludzi, współpracując z innowacyjnymi systemami zarządzania logistyką.
Kindloteki i nie tylko
Firma wspiera również małe i średnie przedsiębiorstwa, ułatwiając im dostęp do runku krajowego i zagranicznego. Prowadzi również działalność społeczną i edukacyjną. Wolontariusze z centrum robotycznego Amazon w Gliwicach wzięli udział w szkoleniach z bajkoterapii. Umożliwiło im to poprowadzenie własnych zajęć bajkoterapeutycznych w swoich społecznościach. Centrum przyłącza się też m.in do akcji pakowania wyprawek dla dzieci z potrzebujących rodzin. W tym roku akcje organizowane byłe we współpracy z PCK oraz Fundacją Zaczytani.org.
Interesującą inicjatywą są Kindloteki. Kindloteka to nowoczesna przestrzeń edukacyjna stworzona w ramach programu realizowanego przez Amazona we współpracy ze stowarzyszeniem Cyfrowy Dialog oraz fundacją Zaczytani.org. Placówkę wyposażono w czytniki Kindle, tablety, roboty edukacyjne oraz inne narzędzia technologiczne. Mają one rozpowszechniać edukację STEM (nauka, technologia, inżynieria i matematyka) wśród dzieci i młodzieży. Projekt tworzy kreatywną przestrzeń do zdobywania wiedzy i poszerzania kompetencji, wspierając rozwój lokalnych społeczności i wolontariacką aktywność pracowników Amazona. Aż trzynaście Kindlotek zlokalizowanych jest w Konurbacji Górnośląskiej, z czego sześć znajduje się w najbliższym otoczeniu centrum robotycznego w Gliwicach.
Interaktywna wystawa ukazująca 10 lat sztuki innowacji wg Amazon i wpływu firmy na lokalne społeczności i otoczenie.