Firmy Ascend Elements i Elemental Strategic Metals nawiązały współpracę tworząc AE Elemental. Joint venture zajmie się recyklingiem akumulatorów do pojazdów elektrycznych. W tym celu w Zawierciu powstanie zaawansowany zakład recyklingu akumulatorów Li-ion do EV. Kolejne takie miejsce zaplanowano w centralnych Niemczech
Elemental Strategic Metals z siedzibą w Zawierciu i Ascend Elements z Westborough w stanie Massachusetts w USA ogłosiły 9 kwietnia utworzenie AE Elemental, joint venture z siedzibą w Zawierciu. Firmy będą posiadać w joint venture po 50 proc. udziałów. Będą operatorami nowo wybudowanego, najwyższej klasy zakładu recyklingu akumulatorów do pojazdów elektrycznych (EV) w Zawierciu. Najnowocześniejszy w Europie obiekt będzie zajmować się procesami demontażu, rozładowania i recyklingu akumulatorów EV. Produktem końcowym będzie tzw. czarna masa. Wykorzystuje się ją m.in. do produkcji materiałów do nowych akumulatorów EV, w tym aktywnego materiału katodowego (CAM) i prekursora katody (pCAM). Zakład będzie miał zdolność recyklingu do 12 000 ton akumulatorów rocznie, czyli około 28 000 akumulatorów EV rocznie.
Budowa już jesienią
Współwłaściciele AE Elemental uzgodnili dalsze wspólne inwestycje w zakresie wielkoskalowej ekstrakcji litu z tzw. czarnej masy. Jesienią 2024 roku rozpocznie się budowa instalacji do ekstrakcji litu o zdolności produkcyjnej do 20 000 ton metrycznych czarnej masy rocznie. Wg. założeń instalacja rozpocznie działalność operacyjną w 2026 roku. Ponadto firmy planują rozpocząć budowę nowoczesnego zakładu recyklingu akumulatorów do EV w środkowych Niemczech. Zakład AE Elemental w Niemczech będzie miał zdolność recyklingu do 25 000 ton akumulatorów rocznie. To przekłada się na ok. 58 000 EV rocznie.
„Nasza współpraca z Ascend Elements to krok w kierunku objęcia pozycji kluczowego globalnego gracza w branży materiałów niezbędnych do produkcji nowych akumulatorów EV” – komentuje Paweł Jarski, prezes Elemental Holding.
Pozycję lidera ma zapewnić połączenie najnowocześniejszej technologii Ascend Elements z wiedzą Elemental Strategic Metals w zakresie recyklingu. Duże znaczenie ma także duża sieć zbiórki, platforma recyklingu i globalne zasięgi.
„Joint venture AE Elemental to kamień milowy dla Ascend Elements, reprezentujący nasz pierwszy zakład recyklingu akumulatorów na skalę komercyjną w Europie.” – mówi Mike O’Kronley, dyrektor generalny Ascend Elements.
Mike O’Konley zaznacza, że ekspansja na rynek europejski pozwoli Amerykanom na lepszą obsługę lokalną, a także pomoże branży dostosować się do nowych przepisów UE. Te wymagają wykorzystania w nowych bateriach materiały pochodzących z recyklingu.
Czym zajmuje się Elemental Strategic Metals
Elemental Strategic Metals wchodzi w skład Grupy Elemental. Jest operatorem dużego, nowoczesnego zakładu ekstrakcji metali w Polsce, skoncentrowanego na odzyskiwaniu metali akumulatorowych i metali z grupy platynowców. Grupa Elemental to światowy lider w zakresie urban mining. Koncentruje się na wydobyciu metali strategicznych z recyklingu oraz takich źródeł jak zużyte katalizatory samochodowe (SAC), zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, płytki drukowane (PCB), zużyte akumulatory Li-Ion oraz złom metali nieżelaznych. Firma w sposób przyjazny dla środowiska odzyskuje metale strategiczne z grupy platynowców, miedź oraz inne metale nieszlachetne i szlachetne. Elemental posiada obecnie spółki zależne w 35 krajach na trzech kontynentach (Europa, Azja i Ameryka Północna).
Amerykanie w Europie
Ascend Elements z siedzibą w USA jest wiodącym dostawcą zrównoważonych rozwiązań w zakresie materiałów do akumulatorów w gospodarce obiegu zamkniętego. Od recyklingu akumulatorów EV po produkcję na skalę komercyjną pCAM i CAM do akumulatorów litowo-jonowych, Ascend Elements rewolucjonizuje produkcję zrównoważonych materiałów do akumulatorów litowo-jonowych. Jego technologia bezpośredniej syntezy prekursorów Hydro-to-Cathode® pozwala wytwarzać nowe pCAM i CAM ze zużytych ogniw litowo-jonowych efektywniej niż tradycyjne metody. To przekłada się na lepszą ekonomikę i niższą emisję gazów cieplarnianych. Mniejsza liczba akumulatorów na wysypiskach i czystszy proces produkcji pomoże firmie ulepszyć branżę odzysku i produkcji akumulatorów litowo-jonowych. Gdy w Zawierciu powstanie zaawansowany zakład recyklingu akumulatorów, będzie jednym z najnowocześniejszych obiektów tego typu.